Pirelli, 2019 Meksika Grand Prix’si için orta sertlikte lastikler öneriyor

Kökleri geçmişe uzansa da oldukça yeni bir pist olan Meksika’da her türlü özellik bulunuyor. Formula 1’in Amerika kıtasında ilki Meksika’da, diğeri ise bir hafta sonra ABD’de koşulacak iki yarışı için de Pirelli, ‘orta’ sertlikte hamurlara sahip lastikler öneriyor. Dolayısıyla, adını Meksika’nın en ünlü iki yarış pilotundan alan Autodromo Hermanos Rodriguez pistinde C2 Beyaz sert, C3 Sarı orta ve C4 Kırmızı yumuşak lastikleri göreceğiz. Mercedes pilotu Lewis Hamilton geçen yıl Meksika Grand Prix’sinde pilotlar şampiyonluğunu ilan etmişti. Bu sene Mexico City’de aynı başarıyı tekrarlama şansı var.

PİST ÖZELLİKLERİ

  • Bu yıl birkaç yarışta ve son olarak Japonya’da olduğu gibi Meksika için lastik seçimleri de 2018’e göre bir kademe daha sert. Bunun sebebi takımların tek pit stop yapmayı hedeflemesi; daha sert bir seçim de hız yönetimine güvenmek yerine her turun başından sonuna kadar zorlayabilmelerini sağlıyor.
  • Bununla birlikte, geçen yıl sanal güvenlik aracının etkilediği ve çeşitli taktiklerin kullanıldığı bir yarışta Max Verstappen ve Red Bull’un iki pit stoplu stratejisi kazandı. İlk 10 sırayı alanların beşi tek pit stop yaparken puan alan takımların altı farklı strateji uyguladığı görüldü. Mercedes pilotu Valtteri Bottas, üç pit stop yapmasına rağmen yarışı beşinci sırada bitirmeyi başardı.
  • Karışık bir pist olan Meksika’da çeşitli hız düzlükleri ve virajlar bulunuyor. İki çok hızlı düzlüğün yanı sıra eskiden ünlü Peraltada virajının bulunduğu dönemeçli bir stadyum (gerçekten de eski bir beysbol stadyumu) bölümü yer alıyor.
  • Geçen yılın daha yumuşak seçiminde bir miktar deformasyon (granülleşme) kaydedilmişti ama bu seneki daha sert hamur tercihleriyle bunun azalması bekleniyor. Söz konusu tanelenme, Meksika’nın yüksek rakımında hava şartlarının daha az yere bastırma kuvveti yaratması ve dolayısıyla otomobillerin daha çok kaymasına yol açması sonucu da oluşmuştu.
  • Buna rağmen, geçen yıl Meksika’da toplam tur ve yarış tur rekorları kırılmıştı.

MARIO ISOLA – F1 VE OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI;

“Meksika her zaman sert ve öngörülemez bir yarış olmuştur. Özellikle, pilotların hayranların tezahüratlarını duyabildiklerini söylediği stadyum bölümünde muhteşem bir atmosfer yaşanır. Tur boyunca bazı iyi sollama fırsatları oluyor. Geçmişte farklı stratejik yaklaşımların yanı sıra oldukça değişken hava koşulları da gördük. Mexico City’nin yüksek rakımı otomobilleri ve dolayısıyla lastikleri kesinlikle etkiliyor. Yüksek oranda yere basma kuvveti daha düşük hissedildiği için bol kayma yaşanabiliyor. Bir kez daha, geçen yıla kıyasla daha sert hamurlar getirdiğimiz için pilotlar lastikleri maksimum düzeyde zorlayabilecek.”

(4)

Pirelli, 2019 Meksika Grand Prix’si için orta sertlikte lastikler öneriyor

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>